E-POSTA :
WEB : www.karamurselaktifhaber.comGençlerin İstihdam Sorunları ve Kaygıları

Enflasyonla işsizlik, istihdamla ekonomi birbirini derinden etkilerken gençlere kalan belirsizlik, gelecek kaygısı, stres…

Okulu bitirip hayata atılmak en büyük gayeleriyken en büyük kaygılarına dönüşmüş vaziyette. Şeffaf bulmadıkları konularda (atama, mülakat) demoralize olup motivasyonlarını gün ve gün kaybediyorlar.

Hocaların, yazarların, siyasetçilerin ve özellikle politikacıların içten dürüst konuşmalarına ihtiyaçları var. Yetiştiğimiz ortamlar, koşullar, değerler, sistemler farklı, bu farklılıklar çeşitli kabiliyetleri, zanaatları doğuruyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında yetişen gençler uyumlu, bir sonrakiler kuralcı, ondan sonrakiler rekabetçi şimdikiler ise yaratıcı.  Fakat yaratıcılıklarını konuşturmaları, üretebilmeleri için yeterli istihdamı sağlıyor muyuz?

Sanmıyorum…

Zaruri ihtiyaçların üstesinden gelmekten öte ellerinde hiçbir şey yok. TÜİK verileri çalışma çağının başlangıcının 15 yaş olduğunu söylüyor. Henüz çocuk yaşta bu savaşı vermeye başlamış bir nesil… Sonrasında yaşanan depresyon, uyku problemleri, kaygı bozuklukları, sağlık sorunları cabası. En güzel yaşlarının bu denli yorucu geçmesi, eğlenirken dahi hesap yapmaları, hobilerine ayıracak zamanlarının ve bütçelerinin olmaması içler acısı. Garsonluk yapan öğretmenlerin, psikologların sitemlerini aşırı buluyoruz!  İş yerlerinde maruz kaldıkları mobinglerden, duygusal istismarlardan bahsetmiyorum bile. Okurken çalışıp aynı zamanda kendine vakit ayırmaya çalışan gençler sıkışıp kalmış vaziyette.

Gençlerin adalete, düzene ve kurumlara olan güveni sarsıldıkça güvenecek kimse kalmadığı yanılsamaları onları kötü alışkanlıkların pençesine düşürüyor. Mesleklerini icra edebildikleri hak ettiklerini kazanabildikleri bir düzen istemek en tabii hakkımız. Atatürk’ün ‘’ Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz ‘’ diye seslendiği gençlik günlerini umutsuzluğun gölgesine teslim etmemeli!

Yasemin ŞAHİN
13.06.2024

 

 

  
Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Türkiye'nin en kapsamlı E-ticaret sistemine sahip olun

FIRSAT DETAYI
%10 İndirim Fırsatı
Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim Webkobi Hazır Web Sitesi ürünlerine Karamürsel Aktif Haber aracılığıyla ulaşan herkes indirim kazanıyor

FIRSAT DETAYI
%10 İndirim Fırsatı