Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Dilovası´nda bir fabrikadan sızan fuel-oilden etkilenen Hersek Lagününde yapılan çalışmalar hakkında basın mensuplarına yerinde bilgilendirme yaptı.

Başkan Oral yaptığı açıklamada, “Dilovası’nda bir limandan sızarak, İzmit Körfezi'ne yayılan fuel-oil 12 Ocak 2017 Perşembe günü dalga etkisiyle Hersek’teki askeri bölgede kalan ve lagün kıyısında bulunan sahillerimizi büyük ölçüde etkilemiştir. Bu etki alanında yaklaşık 70 civarında çeşitli kuşun atıktan etkilendiği görülmüştür. 
 ATIKLAR TOPLANIYOR 
18 Ocak Çarşamba günü itibariyle; Kocaeli Valiliği, Yalova Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Yalova ili Orman ve Su İşleri Müdürlüğü Doğa Koruma ve Altınova Belediyemizin Fen İşleri, Veteriner ekipleri, Zabıta ekipleri ile birlikte yaklaşık 100 kişilik çalışma grubuyla temizleme işlemi başlatılmıştır. Bugün itibariyle, kirlilikten etkilenen 5-6 kilometrelik alanın 3-4 kilometrelik kısmı, bir ton atıkla beraber sahilimizden temizlenmiştir. 
KUŞLAR TEDAVİ ALTINDA 
Sızıntıdan etkilenen kuşlardan yaklaşık 40 tanesi (dalgıç, karabatak, ördek, leylek) kurtarılarak, Yalova ili Orman ve Su İşleri Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğü ekiplerince tedavi altına alınmıştır. 
YOĞUN ÇALIŞMA 
Temizleme işlemi; Hersek Lagünü’nün Marmara Denizine bağlantı kısmında yoğunlaşarak, plaj ve sahil kısmında devam etmektedir. Temizleme faaliyetlerimiz yoğun çalışma temposu altında sahillerimiz temizlenene kadar devam edecektir. 
TEŞEKKÜR 
Bu çalışmalarda büyük katkı ve emek sağlayan Kocaeli Valiliği’ne, Yalova Valiliği’ne, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Çevre Şehircilik Yalova İl Müdürlüğü’ne, Yalova ili Orman ve Su İşleri Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğü’ne, Altınova Belediyesi personelimize ilçe halkım ve doğa dostları adına teşekkür ederim” dedi.

  
Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Türkiye'nin en kapsamlı E-ticaret sistemine sahip olun

FIRSAT DETAYI
%30 İndirim Fırsatı
Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim Webkobi Hazır Web Sitesi ürünlerine Karamürsel Aktif Haber aracılığıyla ulaşan herkes indirim kazanıyor

FIRSAT DETAYI
%30 İndirim Fırsatı