E-POSTA :
WEB :

Bir muhtar ve bir başkan

Uzun yıllardır bu kentte gazetecilik yapıyorum. Doğma büyüme Mehmet Ali Paşalıyım. Paşamız bizimle birlikte çok büyüdü. Kandıra sapağından tren geçer çançanlar inip kalkardı, Şimdilerde Kandıra sapağı alt geçidi üst geçidi ile trafiğin akışına bile yetişemiyor.

Mehmet ali Paşa’da yağmur suyu alt şebekesi yoktu. İSU yaklaşık üç aydır mahallemizin altını üstüne getirdi. Yağmur toplama ana kolektörleri yapılması trafik keşmekeşini de beraberinde getirdi. Tabi sefanın bir cefası olması lazım, biz de buna mahalleli olarak katlanıyoruz.

Mahallemizin bu dönem genç ve çalışkan bir Muhtarı var. Yaşar Doğan. Azaları ile birlikte hareket ediyor. Valiye belediye başkanına birlikte gidiyor. Bu da yetmezmiş gibi mahalle danışma meclisi kurdu.  Mahalleli birçok meslek grubundan kişiler danışma meclisine davet edildi. Avukat, işçi, Müteahhit, Milletvekili, öğretmen, imam, esnaf, doktor, her kesimden insan var.  Çok seslilik var. Bu meclis ile üç ayda bir toplantı yapıp varsa sorunları dinliyor, yoksa önerileri alınıyor. Güzel bir dayanışma ve mütevazılık örneği.

Geçtiğimiz gün Muhtarımızın daveti üzerine İzmit Belediye başkanı Nevzat Doğan Mahallemizi ziyaret edip sorunları yerinde görmek istemiş. Muhtarlık önüne gittiğimde bir kalabalık vardı. Birçoğu İzmit Belediyesinin daire müdürüydü. Başkan iki otomobille geldi. Biri makam arabası diğeri ise hediyelik eşya dolu. Başkan Nevzat Dogan ile mahalle gezisine çıktığımızda balkondaki teyzeye, kahvedeki insana, esnafa herkese selam verirken, diğer taraftan muhtar Yaşar’dan sorunları dinliyordu. Korumalar ise selam verdiği teyzelere küçük hediye paketlerini taktim ediyorlardı. İçinde havlu olduğunu düşündüğüm küçük hediye paketin alan yenge, teyzeler mutluydu.   Muhtarımız ve Başkanımızın soyadları aynı. İki Doğan ile mahallemizi turlarkendün akşamdan yağan feci yağmurlar sokakları çamur deryasına getirmiş ve çeşitli yerlerde su gölcükleri birikmişti. 

Başkan Nevzat Doğan özellikle bozuk kaldırımlara takıldı. Daire müdürlerine bu kaldırımların yapılmasını emretti. Yaklaşık 45 dakikalık bir Mehmet Ali paşa mahallesi turu yaptık, hemen hemen çoğu sokağa girdik. Sorun aynı. Alt yapı çalışmasından sonra sokağın asfaltlanması ve yollarda yağmur suyu birikmemesi. Ramazan'n kahvede taze birer çay içerek yorgunluk attıktan sonra, Başkan ve muhtar sakakları gezmeye devam ettik. Başkan mahallemizde ciddi ve önemli bir sorunla karşılaşmadı. Nevzat Doğan'ı tanıyan bir kaç akıllı insan çocuğuna iş, hasta aile bireyine yardım istedi. Mehmet Ali paşa camisine geçtik. Daire müdürleri ile otururken, Cuma selası okunuyordu. Başkan Doğan daire müdürlerine bu sorunları üç ay içeresinde çözmeleri isterken, tekrar Paşa sakaklarını  gelip gezeceğini söyledi. Muhtarımız Yaşar'da bu güzel haberi duymanın sevincini yaşıyordu.

Başkan Nevzat Doğan Mahallenin iki spor kulübü MAP Kavaklıspor ve Bağdatspor kulüplerine tek katlı hizmet binası yapmak için uğraşıyor. Mahallede yer arayışı içinde olduğunu söyledi. Bu iki eski köklü kulübe katkı sunmak istemesi de ayrıca takdtire şayan. Bana da kitabımın hayırlı olmasını dileyerek imza gününe geleceğinin sözünü verdi. Şimdi, başkanımızın bu sözleri tutup tutmayacağını önümüzdeki aylarda hep beraber göreceğiz. Hoşça kalın… Sağlıcakla kalın..