E-POSTA :
WEB :Yeni Nesil Gazetecilik

Yeni nesil gazetecilik

Kocaeli Türkiye’nin en çok basın medya şirketine sahip desem şaşırır mısınız? Şaşırmayın. Evet, İstanbul’dan sonra 68 medya kuruluşuyla ikinci sırada. İzmir Ankara, Bursa, Antalya, Konya gibi büyük şehirleri geride bırakan Kocaeli’nde ikinci sırayı alması tesadüf değil. Sanayi şehri. Bine yakın irili ufaklı sanayi var.  12 güçlü belediye, birde büyükşehir belediyesi var. Herkes bunlardan reklam alırım düşüncesiyle gazeteciliği bilsin bilmesin, parası olsun olmasın bu güçlü ve sihirli dünyanın içine girdi. Medya dışı tanınmış şirket sahibi insanlar bilinen kalemleri, yazarları yanına alarak isim ve kariyer yaparken epey güç ve prestij kazandılar. İş dünyası patronları dışında birçok kişi gazeteciliğe soyundu ama ne oldu? Ben bile yılların gazetecisi olarak birçoğunun adını duymadım. Bunların çoğu internet gazetesi. Farkında değilsiniz ama yerel basın açısından önemli olan gazete çıkarmak değil, gazetenizin ne kadar sattığı ya da kaç kişi tarafından okunduğudur. İnternet gazetesi iseniz kaç kişinin takip edip, tıkladığıdır önemli olan. En önemlisi ise yaptığınız haberin ses getirmesidir.

İnternet gazetelerin personel harici pek masrafı yok. Yani kâğıt baskı, dağıtım ve toplama gibi külfetli iş değil. İnternet gazetelerin birçoğu kopyala yapıştır haber yapıyor. Şimdilerde ayağınıza servis usulüyle birçok belediye, kurum ve kuruluş mail yoluyla haber gönderiyor. Oturduğun yerden hiçbir haber sıkıntısı çekmeden sitenizi konserve haberle doldurabilirsiniz. Özel haber yapan yok gibi. Atlatma haber neredeyse hiç yok. Muhabirler aynı habere gidiyor. Hepsi aynı kareyi çekip, aynı yazıyı yazıyor. Sahalarda haberi değişik bir açıdan fotoğraflayan yeni nesil muhabire henüz rastlamadım. Haber içinden haber çıkaran arkadaşları henüz görmedim. Zamanla ustalaşacaklar.

Bir gazetenin büyüklüğünün ölçütü halk adına, halktan aldığı gücü kullanmaktır. Gerçekten bu işten ekmeğini gazeteden yiyen patronların sayısı parmaklar kadar azdır. Gazeteciliği gerçekten gazeteci olarak yapan birkaç medya şirketi sahipleri iş dünyası içinde patron değiller. Bunları çoğunuz biliyorsunuz zaten. Bu insanların gazeteden başka hiçbir gelirleri yok. Hele hele ilçe gazetelerin durum ise hepten perişan. Yandaş olmadan, kimseye sırtını dayamadan, boyun eğmeden, doğru, ilkeli ve dik durup gazete çıkaran, belden aşağıya vurmayan, şantaj yapmayan, zor ve zayıf anını kollamayan, cesur, onurlu gazetecilik yapanları siz daha iyi biliyorsunuz. Taze özel haberlerle ve sağlıcakla kalın.

 


 
Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Türkiye'nin en kapsamlı E-ticaret sistemine sahip olun

FIRSAT DETAYI
%30 İndirim Fırsatı
Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim Webkobi Hazır Web Sitesi ürünlerine Karamürsel Aktif Haber aracılığıyla ulaşan herkes indirim kazanıyor

FIRSAT DETAYI
%30 İndirim Fırsatı