E-POSTA :
WEB :Esnaflar, Can Çekişiyor…

Karamürsel ilçesi başta olmak üzere Yalova ve Kocaeli Bölgesi arasında esnaflar ile yaptığım görüşmeleri bu hafta köşeme taşımak istedim.

Halkın sesi, kulağı ve gözü olarak ticari faaliyet gösteren tüm sektörlerden oluşan esnaflar ile yaptığım bire bir görüşmelerden elde ettiğim sonuçlarda esnafın can çekiştiğini bizzat gözledim.

Geçen yıl 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ile birlikte esnaflarda ticari kayıp ın büyük olduğunu öğrendim.

Kocaeli ve Yalova Bölgesine dışarıdan gelen yatırımcıların yok denecek kadar az gelmesi, OHAL nedeni ile birikimi olanların yatırım yapmadığını dile getiren esnaflar, vatandaşların borçlanarak ta yatırım yapmadıklarını söylediler.

Geçen yaz para kazanamayan esnaflar yine ölü zaman olan geçen kışı zar zor atlatarak büyük umutla bu yazı beklemişler. Bu yaz da ticaretin iyi geçmediğini ve borç harç içinde yüzdüklerini, önümüzdeki kışı nasıl geçireceklerini anlatan esnaflar, hem iktidar hem de muhalefet partilerine bol bol sitem ediyorlar.

Ekonominin her geçen gün dibe vurduğu belirten esnaflar, bu yaz sezonunda da bereketli bir kazanç sağlayamadıklarını ifade ettiler.

 Esnaflar, bu kış ayakta duramayacaklarını, yılların birikimi ve emekleri ile borçlu bir şekilde ticari hayatlarını devam ettiremeyerek işyerlerini bu kışın kapatmak zorunda kalacaklarını söylüyorlar.

Özellikle hükümetin ekonomi yönünde yeterli çalışma yapmadığını kâğıt üzerinde ekonominin büyüdüğünü basında söylemelerini doğru bulmadıklarını belirten esnaflar, şayet Türkiye de ekonomi büyümüş olsaydı bugün esnafların cebine para girerdi bir de borç batağında yüzmezlerdi diyorlar.

Can suyu diye verdikleri banka kredilerini gerçek ihtiyacı olan esnaflar alamadı. Çünkü vergi borcu olmayacak, Sosyal güvenlik prim borcu olmayacak şartı arandığından can suyu kredilerini zenginlerin aldıklarını dile getirdiler.

OHAL, çalışana, emekliye değil sadece ticaretle uğraşanlara maddi zarar verdiğini vurgulayan esnaflar, Hükümetten ivedi olarak kağıt üzerinde ekonominin büyümesini anlatmasını değil, esnafların ceplerine girecek para ile büyümeden bahsetmelerini ve icraata dökmelerini istiyorlar.

Esnaflara kredi vermek aslında hata olduğunu ifade eden esnaflar,  zor durumda olan esnaf o krediyi alıp o anki borçlarını ödeyecek. Ekonomi, piyasa açılmazsa 6 ay veya bir sene sonra tekrar eskisi gibi borç batağında esnaflar yüzecektir.

Esnafa kredi verileceğine emekliye, çalışana ve asgari ücretlinin maaşlarına güzel zam yapılması iç piyasayı canlandırdığı gibi esnafa da para kazandıracaktır.

Hükümetin iç piyasayı böyle canlandırmadığı sürece Türkiye ekonomisinin büyümesi hayalden başka bir şey olamayacağını dile getiren esnaflar iktidar partisinden sevinçli ve umutlu haber bekliyorlar.

 Bu haftaki köşe yazımda esnafların sorunlarını ve iktidar partisinden beklentilerini dile getirdim.

Şimdilik hoşça kalın… 
Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Türkiye'nin en kapsamlı E-ticaret sistemine sahip olun

FIRSAT DETAYI
%30 İndirim Fırsatı
Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim Webkobi Hazır Web Sitesi ürünlerine Karamürsel Aktif Haber aracılığıyla ulaşan herkes indirim kazanıyor

FIRSAT DETAYI
%30 İndirim Fırsatı