E-POSTA :
WEB :Safranbolu Gezisi

Bir Safranbolu gezisi

Türkiye’miz her köşesiyle bir cennet. Birçoğumuz bu cennet köşeleri görmek için can atarız. Bizde ailece çok uzun zamandır Safranbolu’yu görmek istiyor ve merak ediyorduk. Rezervasyonu büyük kızım yapmış, bize sadece gitmek kalmıştı.. Sıcak bir pazar günü güzel bir kahvaltıdan sonra, hazırlıkları yapıp aracımızla yola koyulduk. Giderken; otoban yerine, eski yolu tercih ettim. Doğru bir karar verdiğimi, yol boyunca eski Bolu Dağı yolunun tırmanırken anladım. Bolu dağının yeşil bitki örtü adeta bizi büyülüyor, hafif hafif esen rüzgârla; çam ağaçları başlarını sallıyor adeta bize hoş geldiniz diyorlardı. Havanın çam kokan serinliğini geride bırakıp, İç Anadolu’nun bozkırlarına doğru yol alıyoruz. Dört saatlik yolculuğumuzun nasıl geçtiğini bile anlamadan kendimizi Safranbolu’nun içinde buluveriyoruz.

Navigasyonumuz bize otelimize geldiğini gösteriyor. Avcıoğlu Apart Konak önünde park ediyor ve içeriye giriyoruz. 35 yaşlarında başörtülü, güleç yüzlü, tipik bir Anadolu Kadını “ Hoş Geldiniz” diyince sanki bizi kırk yıllık bir dost karşılıyordu. ” Buyurun oturun. Size çay ikram edeyim? “ diyen bayanın eşi de gelip bize katılıyor. Aile olarak işlettiklerini öğrendiğimiz bu konağın bize ayrılan 104 nolu odasına yerleşiyoruz. Odanın duvarları kar beyaz. 200 yıllık tarihi bina restorasyon görerek tavan orijinaline uygun ahşap yapılmış, yola bakan küçük pencere ise Buldan bezinden yapılmış bir perde ile örtülüydü. Oda içersindeki eskitme ahşap tavan ve Ucu dantelle işlenmiş perde odaya mistik bir hava veriyordu. Odamıza yerleşip akşam yemeği için Konak sahibi ve işletmecisi Kamil beyden tavsiyeler alıp, yeni Safranbolu’ya doğru yol alıyoruz. Klasik bir akşam yemeğinden sonra gezilecek yerler arsında ün yapmış Kristal cam Tersı’ı hava kararmadan önce ziyaret etmek isteyince, bir an önce yola koyulduk. Bir müddet yol gidip, Kristal teras tabelasını görünce saptık. Nihayet görmek istediğimiz Teras ve İncekaya Vadisi tüm görkemliğiyle karşımızdaydı. 60 Ton ağırlığı çekebilen camdan yapılmış olan bu balkonun altında 30-50 metre uçurum var. Türkiye de bir ilk ve tek olan bu cam terası bizim gibi görmeye gelenlerle dolu.

Cam Terastan Kilometrelerce uzayan kanyonun güzelliğini bol bol seyrediyoruz. Uçuruma doğru uzanan cam teras çok kalın ve ayağınızın altındaki uçurum zor görülüyor. Hâlbuki ben bastığım camın şeffaf olup, ayağımın atlında uçurumun dehşetini yaşamak isterdim. Cam terastan değil doğal manzara ve kanyondan etkilenen ailemle birlikte artık geri dönme vaktiydi. Zira hava kararmış ve hepimiz yol yorgunuyduk. Kaldığımız konağa döndüğümüzde pansiyon sahipleri bizi bekliyordu.

Odamıza çekilip birkaç saat dinlendikten sonra aşağıya konağın kafesine iniyoruz. İşletmecisi Kamil beyle uzunca bir sohbete dalıyoruz, eşi Müzeyyen hanımda bizi dinliyor, zaman zaman sohbetimize katılıyor.11 yaşında İstanbul’a giden ve uzun yıllar çalışıp, İstanbul’da umduklarını bulamayınca memleketleri Safranbolu’ya dönüp pansiyon işletmeye karar vermişler. ” Kamil nasıl bu işe başladığınız” diye sorduğumda, “ Nazım bey” diyor. Bende “ bey kelimesini kaldıralım” deyince, güzel bir sohbet başlıyor. Kamil ” burada 80 yaşında Münevver teyze dediğimiz bir komşumuz yaşardı. Evde soba dahi yakmaz evini iki gözü gibi bakardı. Bir evlatlığı vardı, vefasızın tekiydi. Evin yasal mirası olmasına rağmen münevver teyzeye bakmazdı. Teyze rahmetli olunca evi bir an önce satıp, paraya çevirmek istiyordu. Biz de satın alıp restorasyonunu yaptık ve işletmeye açtık.” Dediğinde dikkatle onu dinliyordum. Kamil ve Müzeyyen çiftin üç çocukları var. En büyükleri 4 yıllık Bankacılık okuyor. Ortanca lise, küçüğü ise ilkokul okuyor. Ailece bu işe sarılmışlar. Bütün hedefleri iyi bir intiba bırakıp; sizi tekrar konaklarında ağırlamak, ya da arkadaşlarınıza tavsiye etmenizi sağlamak. Kamil bana konağı gezdirdiğinde işine aşık olduğunu anladım, çünkü oda kapıların orijinal kilitlerinden tutun da,

en küçük ince ağaç işliğine kadar öyle bir anlatıyor ki hayranlık duymamak elde değil. Bu güzel sohbet sonrası odamıza uyumaya çıkarken münevver hanım” Nazım abi kahvaltınızı sabah kaçta hazırlayayım” dediğinde “ 08.30 uygun” dedim ve iyi geceler dileyip yukarıya çıkıp, yattım. Sabah 08.30 da bizi güzel bir kahvaltı bekliyordu. Köy yumurtası, tereyağı, ev yapımı reçel ve marmelatın yanı sıra zeytin, peynir, domates ve salatalık vardı. Taptaze çayımızı getiren Müzeyyen Hanım her zamanki güler yüzlüğü ile “günaydın” diyerek kahvaltımızı verdi. Kahvaltı sonrası Eski ailece çok sevdiğimiz bu güzel insanlara veda edip, Safranbolu tarihi yerlerini geziyoruz, Kaymakamlık evi, eski konaklar ve evleri dolaşıp Cinci hanına geldik. Cinci hanı 1460’lı yıllarda yapılmış. Şimdiye kadar gördüğüm en güzel ve en sağlam hanlardan bir tanesiydi. Handa dolaşırken kendimi develerin olduğu, insanların sırtında çuvallar ile oraya buraya koşuşturduğu anı yaşıyordum. Handan çıkıp, arasta çarsısında közde kahvemizi içtik. Kahveyi güzel görsel sunumla, (bardak içinde kırmızı şerbet, suda damla sakızıyla) ikram ediyorlar. Kahveyi yerel içme suyundan yaptıkları için hafif bir koku var ama fena değil. Kahveden sonra biraz alışveriş yapıyoruz. Safranbolu’da safran lokumu, kolonyası ve Safranbolu evleri mağnetleri alabilirsiniz. Alışveriş sonrası hıdır tepesi ve Taşdemirmen’i gezmek için aracımıza binip hareket ediyoruz. Hıdır tepesi eski ve yeni Safranbolu’ya hakim bir tepe, fazla bir özelliği yok. Taşdeğirmen ise tam değirmen, Hani şu hikâye kitaplarındaki tablo gibi duran değirmenlerden. Vadi içindeki değirmen kafeye dönüştürülmüş ama değirmen özelliği bozulmamış ve bir müze haline getirilmiş. Değirmenin yanında yukarıdan gelen su ağaç çarkı çeviriyor ve mil dönüp büyük yuvarlak taşı çevirerek buğday öğütülüyor. Değirmen son durağımız buradan sonra rotamızı Amasra’ya çeviriyor ve yola koyuluyoruz. Haftaya Amasra yazımda buluşmak üzere…… 
Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Türkiye'nin en kapsamlı E-ticaret sistemine sahip olun

FIRSAT DETAYI
%30 İndirim Fırsatı
Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim Webkobi Hazır Web Sitesi ürünlerine Karamürsel Aktif Haber aracılığıyla ulaşan herkes indirim kazanıyor

FIRSAT DETAYI
%30 İndirim Fırsatı