E-POSTA :
WEB :Longoz

Longoz

Eşimle birlikte fırsat buldukça, aklımıza estikçe ama yürüyerek ama arabamızla yeni yerler görmeyi ve keşfetmeyi severiz. Kandıra’ya bağlı Babalı köyünde, küçük bir arsa üzerinde kulübemiz var. Yazın oraya gider orada bahçe ile vakit geçirir, denizden gelen rüzgâr ile serinleriz. Yine o günlerden birinde Cebeci’den geçerken traktör üzerinde köy karpuzu olduğu belli olan köylüden alışveriş yaptık. Nerelisiniz diye sorduğumuzda “Deniz köylüyüm abi. Bu karpuzu yedikten sonra bana çok dua edeceksiniz. Şeker gibi ve güzel karpuzlar” dediğinde pek inanmadım. Çünkü hiçbir yoğurtçu yoğurduna ekşi demezdi. Bu yüzden iki tane karpuz almakla yetindik. Eve geldiğimizde biraz buzdolabında beklettiğimiz karpuzu kesip yediğimizde gerçekten mükemmel bir lezzetle karşılaştığımızda köylünün söylediği sözler aklımıza geldi.

Birkaç gün sonra barakamızın olduğu Babalı köyün yakınında olan Deniz köye gitmeye karar verdik. Eşimle aracımıza binip Karaağaç, Arifağa köylerini geçip Karaboğaz sahiline geldik. 30 km sonra, deniz köye gelip- geldiğimizi öğrenmek için bir elin parmakları kadar evin bulunduğu mahalleye girip birine sorduk. Daha 5 km yolumuz vardı. Çocukluğumuzda direk tepelerinde gördüğümüz leylekleri yıllar sonra burada da görünce, hazine bulmuş gibi sevindik ve direk tepesine yuva yapmış tek ayakları havada biblo gibi duran leyleklerle selfi yaptık. Bahçede oturan 30-35 yaşlarındaki köylü bayan bizi ayran içmeye davet ettiğinde dünyalar benim oldu. Ayranı çok severim, birde köy ayranıysa deymeyin keyfime. Gerçekten de soğuk ve az ekşimsi olarak ikram edilen ayrana tuz koyup doya doya içtim. Ev sahibi Veysel’de yanımıza geldiğinde Deniz köye karpuz almak için geldiğimizi ve nereden kimden almamız gerektiği konusunda bilgi vermesini istedim. Veysel bana karpuzu nereden, kimden alacağımı tembihledikten sonra “ abi bir de burada Longoz var mutlaka görmeden dönmeyin. İstanbul’dan ve birçok ilden insanlar burayı görmeye geliyor” deyince rotamızı Acarlar Longoz’una çevirdik.

Ve Acarlar Longoz’u tabelasını görüp saptım. Karşımda yol kıyısında otantik köy restorantları gördüğümde pek şaşırmadım. Gözleme yapan bu köylüler, küçük bir cennet yaratmışlar. Longoz denize doğru akan derelerin getirdiği kumların, birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan ekosisteme deniyor. Acarlar Longoz’unda yüzlerce nergis çiçeği; geniş, yeşil yaprakları üzerine beyaz renkte çiçek açmış, ortaya çok güzel bir görüntü çıkarmış. Longozun içine doğru tahtadan yapılmış iskele var, bu iskelenin uzunluğu 2 km kadar. İskelede yürümeye başladığınız da ayaklarınızın altındaki su, sanki gölün ortasında yürüyormuş hissine kapılmanıza neden oluyor. İskele düzgün kesilmiş tahtalardan ve sağlam olarak yapılmış. Bazın noktalarında dinlenmek için banklar var. İskelenin en sonunda ise; kendi yetiştirdiği çeşitli sebzeleri size satmaya çalışan bir köylü karşınıza çıkıyor. Adının sonradan Ahmet olduğunu öğrendiğimiz bu köylü iskelenin hemen altındaki tarlada yetiştirdiği domates, biber, karpuz, fasulye gibi sebzeleri bahçeye girip toplamanız için size bir poşet veriyor ve topladığınız ürünleri tartarak ücretini alıyor. Bu işi en çok İstanbullular sevmiş. “Sanki kendi ekip büyüttükleri domatesleri bahçesinden topluyormuş gibi seviniyorlar”. Diyen Ahmet bu yöntemle çok para kazandığını söylüyor. Bizde hatır için kızarmamış olan domateslerden toplayıp bir kilo alıyor ve geriye dönmek için yola koyuluyoruz. Biraz önce geçtiğimiz bu iskele üzerinde yüzlerce insan var. Hepsi merak edip gelmiş ve bu longozu görmek istiyorlar. Biraz sonra Acarlar Longoz’undan ayrılıp karpuzcunun yanına varıyoruz. 4 tane büyük karpuz alıp güzel bir gün geçirmenin verdiği keyifle evimize dönüyoruz. Haftaya Safranbolu ve Amasra gezi anılarımı paylaşmak üzere şimdilik hoşça kalın…. 
Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Türkiye'nin en kapsamlı E-ticaret sistemine sahip olun

FIRSAT DETAYI
%30 İndirim Fırsatı
Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim Webkobi Hazır Web Sitesi ürünlerine Karamürsel Aktif Haber aracılığıyla ulaşan herkes indirim kazanıyor

FIRSAT DETAYI
%30 İndirim Fırsatı