İDEBİR’e konuk olan Ahmet Taşçı başarının sırrını anlattı. 9 kez başpehlivan olan Ahmet Taşçı, “05.30’da kalkıp geç saatlere kadar çalışıyordum” dedi.

İDEBİR’in gelenekselleştirdiği vefa sohbetlerinin bir yenisi önceki akşam yapıldı. Dernek merkezinde düzenlenen ve büyük ilgi gören sohbete konuşmacı olarak, Karamürselli efsane Başpehlivan Ahmet Taşçı katıldı. Kazandığı başarılar nedeni ile Kırkpınar Sarayiçi’ne heykeli dikilen Taşçı güreşe nasıl başladığını ve başından geçen ilginç anıları anlattı.

25 YAŞINDA BAŞLADI

 Çok kuvvetli olduğunu bilen, güreşi seven Karamürsellilerin ‘Sen yaparsın’ demesi üzerine 25 yaşında güreşe başladığını belirten Ahmet Taşçı, çok çalışarak başarılar elde ettiğini, yağlı güreşte de başarı için Allah vergisi yetenek, kuvvet, hız, teknik, azim ve hırs gibi faktörlerin bir araya gelmesi gerektiğini söyledi. Taşçı, “1985 yılının nisan ayında güreşe başladım. Haziran ayında Pirelli’den ayrıldım. Güreşe başladıktan sonra çok çalıştım, 05.30’da kalkıp geç saatlere kadar çalışıyordum. Gece de 22.30’da yatıyordum. Başarılı olmak için yeme-içme ve uykuma çok dikkat ettim. Bu yaşantım 7 yıl boyunca devam etti” dedi.

ZİRVE YOLCULUĞU

 1986 yılında başaltı başaltı güreşçisi olarak, 1988 yılında da resmi başpehlivan olarak ilk kez müsabakaya çıktığını, 1990-2004 arasında her finale katıldığını ve Türkiye genelinde yapılan güreşlerde birinci olduğunu belirten Ahmet Taşcı, 15 yılda bir veya iki kez yenildiğini, 2 kez altın kemer alıp 9 kez başpehlivan olduğunu söyledi. ‘Hiç keşkem olmadı’ diyen Taşçı, Karamürsel’in güreşte çok popüler olduğunu belirtti, “Karamürsel’den dünya olimpiyat şampiyonu Gazanfer Bilge çıktı. Çolak Hilmi, Sucu İbrahim yetişti. Ben başladığım zaman 5-6 pehlivan vardı. Şimdi belki 1.000 kişi vardır. Bunda bizim başarılarımızın da katkısı oldu. Bugüne kadar yanıma gelip güreş yapmak isteyene hep yardımcı oldum” dedi

TAŞIMA SEYİRCİ OLMAZ

Güreşe dünyanın ilk sporu denildiğini hatırlatan Ahmet Taşçı, “Avrupa ülkesi İsviçre’de geleneksel olarak talaş güreşi yapıldığını gördüm. Bu güreşte başarı ödülü olarak da boğa, koç ve kuzu veriliyor. Dünyanın birçok yerinde çeşitli güreşler yapılıyor” dedi. Taşçı bir soru üzerine, “Ata sporumuz güreş seyircisinden çok çok memnunum. Medyanın üzerinde durduğu futbol gibi rantı olan spor dallarının seyircisi ile bizim seyircimiz farklı. Güreş sevenler bizi televizyonlarda değil, çayırda görmek istiyor. Bizim sahada değerimiz çok farklı. Güreş seyircisi taşıma değil, her bölgeden seyircimiz var” ifadelerini kullandı.

EN İLGİNÇ ANILARI…

 Japon sumo güreşçisi ile Kırkpınar’da ilginç bir müsabakaya çıktığını belirten Taşçı, “Ben 110 kiloydum. Rakibim de 300 kilo ağırlığındaydı. Kim kazandı, dostluk kazandı” dedi. Efsane Başpehlivan Taşçı başından geçen ilginç bir olayı da şöyle anlattı: “2004 yılında Erzurum’dan ilk defa çağırdılar gittim. Final maçı yapıyoruz. Sert bir güreş oldu. Bir ara baktım, yaşlı bir adam, ‘Sen nasıl Ahmet Taşçı’ya böyle saygısızlık yaparsın, elini öp dışarı çık’ diye bağırıyor. Adamı zor tuttular, bu kadar güreş sevgisi çok hoşuma gitmişti.” 
Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Türkiye'nin en kapsamlı E-ticaret sistemine sahip olun

FIRSAT DETAYI
%30 İndirim Fırsatı
Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim Webkobi Hazır Web Sitesi ürünlerine Karamürsel Aktif Haber aracılığıyla ulaşan herkes indirim kazanıyor

FIRSAT DETAYI
%30 İndirim Fırsatı