TYGD-Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği Kocaeli İl Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Öz ve Eşi Figen Öz ile Dernek Kocaeli İl Yönetimi ev sahipliğinde Türkiye nin 7 Bölgesi ve Almanya ile Azerbeycan dan gelen gazeteciler tarafından  Karamürsel deki Marmara Bölge Toplantısı sonrası Karamürsel Alp Paşa Kabristanı ile Karamürsel Kadırgası ziyaret edildi ve incelemelerde bulunuldu.

Gazeteciler, Karamürsel Alp Paşa nın biyografisini okudular. Karamürsel Kadırgasının Tarihçesi hakkında bilgi aldılar. Temsili Karamürsel Kadırgasının bazı ahşap parçalarının kırıldığını ve yerlere döküldüğünü saptadılar.  Temsili Karamürsel Kadırgasının acilen bakımının yapılmasını yetkililere tavsiye ettiler.

Karamürsel Alp Paşa yı Kabristan da ziyaret ettiler. Karamürsel Alp Paşa başta olmak üzere Karamürsel de hayatını kaybedenlerin ruhlarına Fatiha okudular.

KARAMÜRSEL ALP KİMDİR?

Osmanlı Türk Donanmasının İlk Denizcisi Mürsel Bey in Deniz Seferlerindeki Bilgisi,Cesareti ve Başarıları,Ününü Osmanlı Sınırlarının Ötesine Taşımıştır.Ayrıca Kahramanlığı ve Korkusuzluğundan dolayı “KARA”lakabı almış ve KARAMÜRSEL BEY diye anılmıştır.

Öte yandan Osmanlı Beyliği,Padişah Orhangazi Zamanında Marmara Bölgesinin doğusunda egemenliğini ilan etmiş.Böylece donanmanın kurumsallaşması bu dönemde başlamıştır.

1327 yılında İlk Osmanlı Tersanesi Karamürsel de İnşa Edilmiş ve İlk Osmanlı Gemisi yine Karamürsel de yapılmıştır.

Donanma Hiyerarşik bir sisteme göre düzenlemiş ve Karamürsel Bey Filo Komutanı olmuştur.

Karamürsel Bey aynı zamanda Filo Komutanı olarak Türk Donanma Tarihinde tüm gemilere öncülük etmiş bir kaptan ı deryadır.

Karamürsel Bey, Bizans tan fethettiği ve adını verdiği bu ilçede ölümünde sonra defnedilmiştir. Doğum ve ölüm tarihleri bilinmemektedir.

 

 
Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Türkiye'nin en kapsamlı E-ticaret sistemine sahip olun

FIRSAT DETAYI
%30 İndirim Fırsatı
Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim Webkobi Hazır Web Sitesi ürünlerine Karamürsel Aktif Haber aracılığıyla ulaşan herkes indirim kazanıyor

FIRSAT DETAYI
%30 İndirim Fırsatı