Uzun yıllar önce Sultan Abdullaziz in Hereke deki av köşküne geldiğini haber alan Karamürsel eşrafı,Padişaha bir hediye götürmeye karar verir. İtina ile toplanan kirazlar bir sepetin içinde padişaha sunulur. Bu değişik ve oldukça sade hediyeyi gören padişah, biraz şaşırarak biraz da küçümseyerek hediye sepetini şöyle bir süzer. Bir yandan da içinde ne olduğunu merak eder. Gümüş bir tepsi getirilir ve sepetin içindeki kirazlar tepsiye boşaltılır. Sultan Abdülaziz hayretle şöyle mırıldanır: ‘Sepeti ufak tefek gördük amma, içindekini tepsiye sığdıramadık.’” 

Karamürselliler, “Ufacık tefecik gördün de Karamürsel sepeti mi sandın?” esprisinin bu efsaneden doğduğunu anlatıyor... 

Kocaeli nin Karamürsel ilçesi Cumhuriyet Caddesinde faaliyet gösteren Karamürsel Sepetçisi Mehmet Ali Koygun, Türkiye nin 7 bölgesinden,Almanya ile Azerbeycan dan gelen gazetecilerin yer aldığı TYGD-Türkiye Yerel Gazeteciler Derneğinin Temsilcilerine Akçat Tarımsal Kooperatifi Başkanı Osman Temel in getirdiği günlük kirazı Karamürsel Sepeti İçerisinde sunum yaparak ikram etti.

Karamürsel Sepetçisi Mehmet Ali Koygun ,Osmanlı zamanında Karamürsel Halkının Karamürsel Sepeti içerisinde Sultan Abdullaziz e sunduğu kirazı  Karamürsel ilçesine Türkiye nin 7 bölgesinden ve Almanya dan gelen gazetecilerden oluşan TYGD-Türkiye Yerel Gazeteciler Derneğinin temsilcilerine de aynı sunumla kiraz ikram etmesi nedeniyle tarih tekrar canlandırılmış oldu.

Karamürsel de düzenlenen Marmara Bölge Toplantısına gelen TYGD nin temsilcileri olan Türkiye nin her bölgesinden gelen gazeteciler, Akçat Köyü kirazını ve Karamürsel Sepetçisinin tarihi sunumunu çok beğendiler.

TYGD-Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği nin temsilcileri olan gazeteciler ile Derneğin Kocaeli İl Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Öz, tarihi canlandıran Karamürsel Sepetçisi Mehmet Ali Koygun a teşekkür ettiler.

TYGD-Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği Başkanı Kenan Akçahanoğlu na Karamürsel Sepetçisi Mehmet Ali Koygun Karamürsel Sepeti hediye edildi.

 

 
Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Türkiye'nin en kapsamlı E-ticaret sistemine sahip olun

FIRSAT DETAYI
%30 İndirim Fırsatı
Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim Webkobi Hazır Web Sitesi ürünlerine Karamürsel Aktif Haber aracılığıyla ulaşan herkes indirim kazanıyor

FIRSAT DETAYI
%30 İndirim Fırsatı