CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde“ Aylık enflasyon oranını belirleyen tüketim ürünlerinden bazılarının belirli marketlerden alınımının rakamsal oyunlarla tüketimi düşük göstermek yoluyla açıklanacak “aylık tüketici enflasyon” rakamının  halkımıza yapılacak iyileştirme zam oranıyla daha az pay almasının sağlanmasına yönelik bir aldatmacamıdır? “ diye sordu.

CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel’in soru önergesini içeren maddeler; şöyle:

1-2018 yılının Aralık ayından itibaren TÜİK taşra teşkilatının fiyat toplayacağı işyerlerinin TÜİK Başkanlığı tarafından belirlendiği ve fiyat alınacak işyerlerinin taşra teşkilatına bildirildiği, zincir marketlerin fiyat alınacak işyeri listesine alındığı yönündeki iddialar doğru mudur?

2- 2018 yılının Aralık ayına kadar TÜİK, BİM, A101 gibi zincir marketlerden fiyat topluyor muydu? Daha önce zincir marketlerden fiyat toplanmazken bu değişikliğin gerekçesi nedir?

3- Büyük market zincirlerinin diğer faaliyet alanlarındaki gelirlerinin ciroda perakende gibi görünmesi o firmalardan fiyat derlenmesi açısından bir sakınca yaratmayacak mıdır?

4-Tüketici fiyat endeksi sepetinde bulunan ürünlerden kaç tanesi zincir marketlerde satılmaktadır ve bunlar hangileridir?

5- 2018 yılının Aralık ayında takvimin dışına çıkarak fiyat alınma dönemi bittikten sonra fiyat derlenmiş midir,  derlendi ise bunun gerekçesi nedir?

6- Ekim ayında yüksek çıkan Enflasyon rakamlarından sonra bu değişikliğe gitmenin amacı enflasyonla değil enflasyon rakamlarıyla mücadele etmek midir?

7- Milyonlarca çalışanın, emeklinin enflasyonun olduğundan daha düşük gösterilmesini, enflasyonun eksi değerlerde çıkmasını sağlayan değişikliklerle mağdur edilmesi, gerçek enflasyonun altında ezilmesi sonucunu ortaya çıkartan bu değişiklik hangi hukuki dayanakla yapılmıştır?

Özel,   bilgilendirilmesi için verdiği yazılı soru  önergesi için  yaptığı yazılı açıklamasında “bu gerekçeyi halkımızın da bilmesi gerekmektedir,  Gıda ürünleri  halkımızın en fazla tüketim harcamasını yaptığı bütçesinden en fazla  gider olarak yer ayırdığı kısmıdır. Ekim'de %25,24 ile yılın en yüksek seviyesinde gelen enflasyon, nasıl oldu da  Kasım'da aylık %1,44 gerileyerek %21,62 olmuştur? Bu yanıltma isteğinin altında yatan kuşkulu gerçeğin yıl sonunda emekliye,memura kısaca tüm çalışanların beklediği  enflasyon + refah payı ücret artışında iktidarın yanıltma iradesinin ortaya çıkarılmasına yönelik olacaktır.” Dedi.

  
Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Türkiye'nin en kapsamlı E-ticaret sistemine sahip olun

FIRSAT DETAYI
%10 İndirim Fırsatı
Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim Webkobi Hazır Web Sitesi ürünlerine Karamürsel Aktif Haber aracılığıyla ulaşan herkes indirim kazanıyor

FIRSAT DETAYI
%10 İndirim Fırsatı