Kocaeli İşkur “ Kocaeli nde 10 ayda 37 bin 498 kişi işsiz kalmıştır” açıklamasında bulundu.

İşkur Kocaeli İl Müdürü Ulvi Yılmaz iş yerlerine yapılan ziyaretlerde açık iş sayısı 634 açık iş bulunduğunu ifade etti. Yılmaz, "Bu açık iş sayısını 119 iş meslek da ziyaret ettik. Bu ziyaretler sonucunda işverenlerden aldığımız açık iş 115 bin 6 İstihdam sayısını 54 binlere çıkardık. Bu güzel bir sayı Bunlar 10 aylık rakamla 40 bindi. Yani biz bu 40 bini yakaladık. Biz aracılık hizmeti yapıyoruz.

 649 KİŞİYE MESLEKİ EĞİTİM VERİLDİ

 Mesleki eğitim ve iş başı eğitimleri verdiklerini söyleyen Yılmaz, mesleki eğitim verildiğini açıklarken şöyle devam etti: "İş başı eğitim programında 4 bin 918 kişi katıldı. Girişimcilik eğitimi verdik ve belli kuruluşlarla ortak yaptığımız bir program yararına programda da 2 bin 581 kişiye eğitim verdik ve şuan çalışıyor. Bittiğin uygulayacağız. Bu programda önceliği bayanlara, Roman vatandaşlarımıza ve i Bunları çoğunlukla Milli Eğitim, Müftülük, Gençlik Spor ve diğer kamu kuruluşla maaşlarını biz ödüyoruz. İş başı eğitim programında da bu vatandaşları özel sağlık sigortalarını biz ödüyoruz. Ondan sonra yüzde 50 istihdam istiyoruz."

37 BİN 498 KİŞİ İŞSİZLİK MÜRACATINDA BULUNDU

Yılmaz, 117 milyon liranın üzerinde işsizlik maaşı ödediklerini ifade ederek, "İşsizlikle ilgili bu 10 aylık dönemde 37 bin 498 kişi işsizlik müracaatında bulun kadar 117 milyon 293 bin 276 lirada işsizlik maaşı ödedik. Tabii işsizlik maaşını getirmiş kişilere işsizlik maaşı veriyoruz. Kocaeli'de işsiz sayımız 55 bin 901.  sayımız var. Çoğu gezdiğimiz işyerinde bizlere, 'Biz bir türlü kendimize uygun e çalışmak istemiyor' denilmekte. Bu yıl 120 bin kişiyle hemen hemen görüşüldü. Sağlandı. Eğer işyerinin şartlarına uyuyorsa kişi oraya giriyor. Bazen garip örnek alma gibi durumlar oluyor.

" İLK ÖNCE EVİNE EKMEK GÖTÜR

İnsanların ilk önce evlerine ekmek götürmesi gerektiğini, daha sonraki dönemle Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İlk önce insanlar çok güzel iş yeri arayacağına, evime para girmiyor maaşlı bir şeklinde düşünmeli. İlk önce evine ekmek götürmeli insanlar ve asgari ücretle geçebilirim hesabını yapmalılar. Artık çoğu yerde tecrübe aranıyor, tecrübeyi iş yorucu, bu hizmeti verirken de tüm arkadaşlarımız aldığı maaşa göre değil,  işe soksak da bir aile ağlıyorsa işsizlikten işimizi yapmamış gibi hissederiz. Bizim ilgilenmeye çalışıyoruz. En büyük sıkıntı işverenlerin taleplerinin karşılanmaması bazen sorun teşkil edebiliyor. Ama hemen hemen başvuranların yüzde 90’ını işverene de rica ediyor ve yönlendiriyoruz. İstihdam seferberliğiyle birlikte işsiz Temmuz ayı sonuçlarına göre. Kasım ayında bu rakamlar konusunda hedefimiz başarıydı. Şu an 10'lara indik. Yılsonunda yüzde 10’ların altına ineriz” 
Web Sitesi Olmayanlara Müjde

Web Sitesi Olmayanlara Müjde

149 TL'den başlayan fiyatlarla web hizmetleri sizleri bekliyor. Hem de Aktif Haber okuyucularına özel indirimle

FIRSAT DETAYI
%10 İndirim Fırsatı
Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim Webkobi Hazır Web Sitesi ürünlerine Karamürsel Aktif Haber aracılığıyla ulaşan herkes indirim kazanıyor

FIRSAT DETAYI
%10 İndirim Fırsatı